dilluns, 27 de juliol del 2015

Katalonya'dan Finlandiya'ya 'katliamlara karşı Rojava ile dayanışmayı büyüt' çağrısıSuruç'ta yaşanan katliamdan sonra Avrupa'nın birçok ülkesinde katliamı kınayan gruplar Rojava Devrimi ile dayanışmayı büyütme çağrısı yapıyor.

Dün İspanya'da Katalonya'nın ana kenti Barselona'da bir araya gelen yüzlerce kişi Suruç katliamını Türkiye konsolosluğu önünde protesto etmişti. Konsolosluk önünde SGDF bayraklarının yanı sıra Katalonya Sosyalist Gençlik bayrağı bırakıldı. İspanya'nın başkenti Madrid'de de Cuma günü katliamı kınamak için kitlesel bir eylemin yapılması bekleniyor.

Kürdistan ve Katalan halkları arasında dayanışmayı örgütleyen KurdisCat Örgütü, "SGDF'li Kürt ve Türk gençlerinin hedefi hedefimizdir, bu da Kobanê'ye desteklemek. Bu şehir sadece Kürtler için değil insanlık için sembol haline geldi" mesajı verdi. 5 Haziran'da Diyarbakır'daki bombalı saldırı ve 25 Haziran'da Kobanê'ye yönelik saldırıları hatırlatan örgüt Türkiye'nin katliamlara göz yumduğunu ve batılı devletlerinde buna izin verdiğini belirtti. Örgüt mesajında "Bu katliamların sorumlası birazda buna izin veren sizlersiniz. Artık sözler eyleme dönüştürülsün" çağrısı yapıldı.

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de de PJAK ile Rojava İçin Birlik Kolektifi (Yhdessä Rojavan puolesta-kollektiivi) bu gün akşam saatlerinde eylem yapacak. "Rojava devrimi, kuzey Avrupa'da daha eşit ve adil bir toplum için mücadelemizde büyük ilham kaynağı ve hayranlık uyandırıyor. DAİŞ'li faşistler daha çok kirli savaşa başvurunca o şiddetten daha uzak ve güvenli olan bizler, dayanışmamızı daha somut faaliyetlere dönüştürmeliyiz" diyen kolektif açıklamasında eyleme çağrı yaptı.

JINHA
Haber Merkezi

0 comentaris:

Publica un comentari a l'entrada